Nico Muhly + Teitur – „Confessions”

„Confessions” to owoc współpracy związanego z Bedroom Community amerykańskiego kompozytora Nico Muhly i farerskiego singer/songwritera Teitura. Płyta ukazała się 4 listopada nakładem Nonesuch Records. Współpraca obu muzyków rozpoczęła się w Holandii, gdzie Muhly przebywał na rezydencji artystycznej. Teksty utworów powstały z inspiracji nagraniami wideo i komentarzami, które wspólnie znaleźli na Youtube.

Pochodzący z Wysp Owczych, leżących gdzieś na Północnym Atlantyku, między Norwegią i Islandią, Teitur Lassen jest artystą, odnoszącym sukcesy w Europie – zdobywał wiele duńskich nagród, koncertował i współpracował z takimi gwiazdami, jak choćby Seal, Corinne Bailey Rae, Emilie Simon i Nolwenn Leroy. „Wyszliśmy od – z założenia nudnych, domowych nagrań wideo” wyjaśnia. „To był czas, kiedy wszyscy wrzucali do sieci takie nic nieznaczące nagrania. Kiedy zaczęliśmy je oglądać, okazało się to fascynujące… Im więcej oglądałeś, tym bardziej się zastanawiałeś. Co się za tym kryje? Dlaczego ludzie to robią? Oni naprawdę mówią „to jest naprawdę piękne, to jest naprawdę chore, to jestem ja”, ludzie wyznają różne rzeczy, zwierzają się. I to dało tytuł naszemu albumowi.”

„Teitur zebrał sporo tych rzeczy,” kontynuuje Muhly, „przejrzał komentarze i wyobraził sobie świat, który zamieszkują ci ludzie. Poprosiliśmy też o kilka anonimowych holenderskich nagrań wideo, w których ludzie mówią nam rzeczy niespodziewane. Jak kobieta, która wyznaje „Uwielbiam zapach mojej drukarki o poranku”. Sprawiło mi to wielką radość. To nie są spowiedzi, w takim nieprzyzwoitym znaczeniu, raczej coś, jakbyś wpadł do domu przyjaciół 10 minut wcześniej niż się spodziewali i miał możliwość zerknąć w czyjąś prywatność. Jako songwriter, Teitur skupia się na małych detalach, gestach, ale każdy może z nich odczytać szersze treści.”

NICO MUHLY + TEITUR – „Confessions”

nico-muhly-teitur-confessions1. Describe You
2. Sick of Fish
3. Cat Rescue
4. Small Spaces
5. Her First Confession
6. I Smoke
7. Nowheresville
8. Coffee Expert
9. Dog and Frog
10. If You Wait a Little Longer
11. Love Hits You Where it Hurts
12. Printer in the Morning

Materiał zarejestrowano w Muziekcentrum Frits Philips, Eindhoven, Holandia
Holland Baroque
Nico Muhly – Dyrygent
Teitur – wokale

Edycja: Teitur w Studio Bloch, Tórshavn, Wyspy Owcze
Miks: Hector Castillo

Źródło: Strona internetowa Nonesuch Records.

Written By
More from Bartek Wilk

Vök na Halfway Festival, Białystok, 27 czerwca 2015 r.

To był ich pierwszy koncert w Polsce. Pierwsza okazja, do przedstawienia się...
Read More