Vök – In The Dark

Stało się. Zgodnie z zapowiedzią, 1 marca islandzkie trio Vök wkroczyło w świat ciemności. Ich nowy album „In The Dark” właśnie trafił na półki dobrych sklepów muzycznych. I choć muzycznie mniej w nim mroku niż na poprzednich wydawnictwach, to nie bez przyczyny Vök okrzyknięci zostali najbardziej ekscytującą nową grupą z Islandii. To określenie wciąż jest aktualne!

Jak już wspomniałem, z tą ciemnością nie jest do końca tak, jak mogłoby się wydawać. Ci, którzy znają Vök od początków ich działalności, jeszcze z czasów debiutu na festiwalu Musiktilraunir mogą być mocno zaskoczeni. In The Dark nie jest krokiem w stronę muzyki pop, ale konkretnym przeskokiem w kierunku indie-popu. Album zawiera 11 utworów, które powstawały jeszcze podczas trasy promującej debiutancki krążek (Figure). Długie godziny spędzone w autobusie sprzyjały komponowaniu i nagrywaniu demówek. Ostatecznie utwory zostały zarejestrowane w domowym studio w Reykjavíku i w Londynie. Produkcją płyty zajął się James Earp.

Sami artyści mówią, że tym razem – inaczej niż w przypadku swojego pierwszego, pełnego albumu – nie czuli żadnej presji. To oni sami chcieli jak najszybciej wziąć się do pracy nad nową płytą, podekscytowani możliwością pokazania innej twarzy. Założeniem było zrobienie czegoś nowego, zmiana kierunku, odejście w stronę indie-popu.

Muszę jednak dodać, że mimo tej wyraźnej zmiany w klimacie swojej muzyki (chyba tylko dwa utwory – Round Two i Out of the Dark nawiązują do dawnych nagrań), Vök wciąż brzmią bardzo charakterystycznie. Nie stracili swojego wyrazu, zyskali za to lekkość i swobodę. Mam też wrażenie, że nabrali zdrowego dystansu do własnej twórczości i mocno otworzyli się na eksperymenty i zabawę muzyką. Nowy album jest dla mnie podsumowaniem pewnego kursu, który Vök przyjęli już jakiś czas temu i którym konsekwentnie podążali – zmiany swojego wizerunku, brzmienia. A jeśli po wysłuchaniu In The Dark ktoś miałby wątpliwości czy kierunek został obrany właściwie, to czym prędzej powinien wybrać się na koncert tej islandzkiej trójki (nasza fotorelacja z koncertu w warszawskim Niebie, 19.02.2019).

Wydaniu albumu towarzyszy też nowy klip. Tym razem do utworu Erase You. Jego premiera punktualnie o godz. 13!

A przy okazji… Sprawdźcie wlepki do polskiego wydania albumu!

 

Podsumowanie
Data
Album
Vök - In The Dark
Ocena
51star1star1star1star1star
Written By
More from Bartek Wilk

Tónlist #16, środa 29 marca 2017 r.

TÓNLIST #16, ŚRODA 29 MARCA 2017 R. Playlista audycji: 1. Óhljóð by Sóley 2. 2017 by Ólafur Arnalds...
Read More