Gullregn (The Garden) – nowy film Ragnara Bragasona z polskimi akcentami!

Gullregn – to tytuł nowego filmu Ragnara Bragasona, islandzkiego reżysera, którego z pewnością znacie choćby z kultowego obrazu „Metalhead”. Gullregn z islandzkiego oznacza „Złotokap”, ale angielski tytuł filmu brzmi „The Garden”, czyli „Ogród”. Dla polskiej publiczności będzie to wyjątkowa produkcja. Powodów jest kilka.

Po pierwsze, zagrała w nim polska aktorka – Karolina Gruszka. Po drugie, film powstał we współpracy z polskimi filmowcami – współproducentką filmu jest bowiem Beata Rzeźniczek (dźwięk: Jacek Hamela, montaż: Michał Czarnecki). I w końcu po trzecie – muzykę do filmu stworzył Mugison, przy wsparciu innego fantastycznego islandzkiego muzyka i kompozytora Úlfura Eldjárna, który zajął się instrumentacją i aranżacją soundtracku. Początkiem listopada Mugison odwiedził Polskę. To właśnie w naszym kraju pracował nad nagraniem i miksem muzyki do filmu.

„Gullregn” opowiada historię Indíany Jónsdóttir, mieszkającej w bloku pełnym imigrantów, którymi gardzi. Sama żyje z żerowania na systemie opieki społecznej, a w swoim niewielkim ogrodzie hoduje zdobywające nagrody drzewo złotokapu. Świat Indíany załamuje się, kiedy jej jedyny syn pojawia się z dziewczyną z zagranicy…

Bragason napisał i wyreżyserował „Złotokap” w 2012 roku, jako sztukę teatralną. Wystawiana była w Teatrze Miejskim w Reykjaviku. Sztuka zdobyła osiem nominacji do Icelandic Performing Arts Awards w 2013 roku i zdobyła dwie nagrody – m.in. Reżysera Roku.

Dodam tylko, że islandzka premiera filmu zapowiedziana została na 10 stycznia, a w filmie występuje także Jón Gnarr – znany islandzki aktor, komik i polityk (były burmistrz Reykjaviku).

Zdjęcie/plakat do filmu: Mystery Productions

Written By
More from Bartek Wilk

Yagya – The Inescapable Decay of My Heart

Islandzcy muzycy wciąż poszukują nowej przestrzeni, eksplorują, wychodzą poza ramy obowiązujących schematów....
Read More