Febrúar – About Time (recenzja)

About Time – to tytuł debiutanckiego albumu Febrúar. Ten liryczny, nastrojowy album ukazał się 26 maja. Subtelne dźwięki pianina, budująca atmosferę sekcja smyczkowa, melodyjny wokal i kompozycje przywołujące na myśl muzykę filmową. Taki właśnie jest świat, do którego zaprasza Febrúar. To album, jakiego na Islandii jeszcze nie było.

Febrúar to mieszkająca w Reykjaviku Bryndís Jónatansdóttir – kompozytorka, wokalistka i songwriterka. Zadebiutowała kilka lat temu występem na Iceland Airwaves Music Festival w 2018 roku, a jej pierwsze autorskie utwory powstały już rok wcześniej. Wtedy też rozpoczęła pracę nad swoim pierwszym albumem, który po trzech latach wreszcie się ukazał.

About Time – w samą porę – bo to płyta, która idealnie pasuje do otaczającej nas rzeczywistości. Subtelne dźwięki pianina, budująca atmosferę sekcja smyczkowa i liryczny, melodyjny wokal. Gdyby szukać w muzycznym świecie podobieństw, ich ślady odnalazłbym gdzieś poza Wyspą, między Agnes Obel i Ane Brun. Swoją twórczością Febrúar wypełnia puste dotąd miejsce na islandzkiej scenie muzycznej.

Jej debiutancki album bardzo mocno wciąga i skłania do refleksji. To płyta, która brzmieniem znacząco odróżnia się od głównego nurtu islandzkiej muzyki popularnej, znanej poza Wyspą najszerzej. Na About Time znajdziecie muzyczne miniatury (Something Sweet), epickie kompozycje, które śmiało mogłyby zaistnieć na albumach metalowych (Dreams), eteryczne i magiczne pieśni (Fire’s Burning Low, The Ocean), ale też piosenki brzmiące radiowo, niemal popowo (Bad Days) czy songwritersko (tytułowy About Time).

A jeśli przyjrzycie się z uwagą książeczce z tekstami do płyty, przy pierwszym z utworów odnajdziecie polskie nazwisko. Współautorką tekstu do Engines Dead jest bowiem Ewa Marcinek, polska pisarka, autorka spektaklu Polishing Iceland (reż. Pálína Jónsdóttir), który powstał na podstawie jej autobiograficznej kolekcji opowiadań.

Bryndís opowiedziała mi skąd wziął się ten polski akcent na jej debiutanckiej płycie. Z Ewą poznały się i zaprzyjaźniły podczas stażu, który odbywały w tym samym miejscu. Był to czas, w którym obie przeniosły się do Reykjaviku i chciały się skupić na własnej sztuce. Pewnego dnia Bryndis przeczytała wiersz Ewy. Tak bardzo jej się spodobał, że stał się częścią tekstu do otwierającego płytę utworu Engines Dead.

Nad produkcją albumu, wspólnie z Febrúar czuwał Daði Birgisson (w zdecydowanej większości utworów). Daði to artysta znany przede wszystkim z grupy Mono Town, współpracował też z Juniusem Meyvantem czy Bang Gang, a ostatnio zadebiutował także jako solista. On również zmiksował album, a masteringiem zajął się Fridfinnur Oculus Sigurdsson. Zdjęcie na okładce – Anna Maggý.

Bardzo gorąco polecam About Time – trzynaście pięknych utworów i blisko 40 minut muzyki wprost z Islandii.

https://www.februarmusic.com/
https://www.facebook.com/februarmusic/

Muzyka Islandzka
Febrúar - About Time (recenzja)
muzyka islandzka
Febrúar - About Time (recenzja)
muzykaislandzka.pl to strona poświęcona muzyce z Islandii, wyspy szczególnej, twórczej, bogatej w artystyczne talenty.
About Time – tak zatytułowany jest debiutancki album Febrúar. Znajdziecie na nim muzyczne miniatury, epickie kompozycje, eteryczne i magiczne pieśni, ale też piosenki brzmiące radiowo, niemal popowo czy songwritersko. To płyta pełna subtelnych dźwięków pianina, z budującą atmosferę sekcją smyczkową i lirycznym, melodyjnym wokalem. Gdyby szukać w muzycznym świecie podobieństw, ich ślady odnalazłbym gdzieś poza Wyspą, między Agnes Obel i Ane Brun. Swoją twórczością Febrúar wypełnia puste dotąd miejsce na islandzkiej scenie muzycznej. To album, jakiego na Islandii jeszcze nie było. (5/5)
Bartek Wilk
muzykaislandzka.pl
muzykaislandzka.pl
http://www.muzykaislandzka.pl/web/wp-content/uploads/2014/11/islandska14-resize2.jpg
Written By
More from Bartek Wilk

Recenzja: Röskva – Laug

Laug – tak zatytułowany jest najnowszy album, który Röskva opublikowała dokładnie 1...
Read More