Islandzka nadzieja… Future of Hope

Future of Hope, to dokument przedstawiający ludzi, którzy walczą o to, by zmienić świat konsumpcjonizmu, kredytowo-debetowy system, na którym przez ponad 10 lat opierała się islandzka ekonomia. To przesłanie nadziei i przekonanie, że zmiana może nastąpić dzięki jedności i duchowi współpracy.

Dwoje Brytyjczyków – reżyser Henry Bateman i producentka Heather Millard spędzili w ubiegłym roku sporo czasu na Islandii, pracując nad filmem. Starali się pokazać pozytywne cechy Islandczyków jako narodu. Chcieli zobaczyć jak radzą sobie ze skutkami finansowego kryzysu, jak chronią największy w Europie obszar nieskażonej natury, a jednocześnie co robią, aby pozwolić Islandii rozkwitnąć raz jeszcze, tym razem tak, by była ona prawdziwym przykładem dla reszty świata.

Jak mówi producentka filmu Heather Millard, powstało wiele dokumentalnych filmów pokazujących Islandię w stereotypowy sposób – jako kraj rybaków, którzy zamienili się w bankierów, naród, który mocno wierzy w elfy i kraj idealny dla turystów. Po kilku dniach pierwszego pobytu w Reykjaviku autorzy Future of Hope wiedzieli już, że Islandia to znacznie więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. W sumie spędzili tam 8 miesięcy, nagrali 70 godzin materiału, spotkali się z ponad 300 osobami i objechali kraj przynajmniej 8-krotnie.

Ich film jest pełen pozytywnych emocji – pokazuje walkę i determinację, ale przede wszystkim nadzieję. Od nocy, w których nie zachodzi słońce, po całkiem ciemne zimy, które rozświetla jedynie śnieg, od gejzerów po wulkany – ten film odkrywa niesamowitą Islandię. To podróż od historii, przez współczesność, aż do przyszłości.

Dodam tylko, że ścieżka dźwiękowa do filmu jest równie interesująca (nie tylko islandzka) – jej autorem jest Biggi Hilmars, ale pojawiają się tam również inni artyści – Ampop, Damien Rice, Feldberg, Blindfold i Lára Rúnars.

Premiera filmu odbyła się 3 września 2010 r. w Islandii. W tej chwili Future of Hope pokazywany jest w wielu miejscach na świecie. Póki co, niestety nie ma żadnych informacji o tym, aby film miał być pokazywany w naszym kraju. Mam jednak nadzieję, że jakimś cudem do nas dotrze.

Całego soundtracku możecie posłuchać tutaj.
Oficjalna strona filmu – http://www.futureofhope.co.uk/
Future of Hope na facebooku.

Written By
More from Bartek Wilk
Bloodgroup na dwóch koncertach w Polsce
Po wydaniu jednego z najlepszych albumów 2009 roku w Islandii, w opiniach...
Read More
Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment