Poznajcie Sprengjuhöllin

Islandzką scenę muzyczną podbili w 2007 roku swoim debiutanckim albumem pełnym muzycznych hitów. Ich muzyka łączy głębokie teksty i melodyjne wnętrze the Kinks z nieprzewidywalnymi eksperymentami Pavement. Na swoim koncie mają dwa albumy.

Sprengjuhöllin

Pochodzą z islandzkiej stolicy – Reykjaviku. Grupa powstała w 2005 roku, ale na szersze wody wypłynęła dopiero w 2007 roku. Wtedy ukazały się trzy kolejne single, które z powodzeniem wspięły się na szczyty list przebojów w islandzkich stacjach radiowych. Przez 27 tygodni 2007 roku zajmowały najwyższe pozycje.

Za tymi sukcesami poszedł też pierwszy album grupy – 'Timarnir okkar’, który sprzedano w liczbie 7.300 kopii w ciągu trzech miesięcy. To uczyniło z płyty jedną z najlepiej sprzedających się płyt roku w kraju, który ma 300.000 mieszkańców.

Płytę wyprodukował Valgeir Sigurdsson (Bjork, Bonnie 'Prince’ Billy, mum, CocoRosie). Album został doceniony przez krytyków i w podsumowaniach 2007 roku był wymieniany jako jedna z ważniejszych pozycji. W tym samym roku Sprengjuhollin zostali pięciokrotnie nominowani do Icelandic Music Awards – za najlepszy album, najlepszą piosenkę, najlepszego songwritera, najlepszego autora tekstów i najlepsze wykorzystanie narzędzi internetowych.

W 2008 roku grupa ponownie odwiedziła studio Sigurdssona i nagrała ambitny album 'Bestu kveðjur’, wydany 7 listopada 2008 r.

O sukcesie grupy w rodzimej Islandii może świadczyć szeroki przekrój jej fanów, wśród których znajdziecie alternatywnych absolwentów uczelni artystycznych, mechaników, gospodynie domowe, skazańców i polityków. Utwory zespołu są odtwarzane we wszystkich stacjach radiowych – tych alternatywnych i tych z muzyką dla wszystkich.

Muzyczne inspiracje grupy, to: The Velvet Underground, Supergrass, Blur, Bob Dylan, The Kinks, The Zombies, The Stone Roses and Belle & Sebastian, artyści soulowi, tacy jak Martha and the Vandellas, ale także choćby The Strokes. W każdym ich dźwięku słychać szczerość, niezbędną do przyciągnięcia uwagi prawie każdego.

Sprengjuhollin to:

Atli Bollason
Bergur Ebbi Benediktsson
Georg Kári Hilmarsson
Sigurður Tómas Guðmundsson
Snorri Helgason

Przy okazji serdeczne podziękowania dla Jakuba!

Written By
More from Bartek Wilk
Stwórz własny klip do utworu z albumu „Valtari”
Widzieliście już cztery pierwsze klipy, promujące album Valtari, a zrealizowane w ramach...
Read More
Leave a comment