Czysta improwizacja

W ostatnim czasie Ólafura Arnaldsa można było znaleźć w studiu nagraniowym. Jest postęp z nowym albumem. Wiadomo już, że oprócz fortepianu i smyczków, będzie można także uświadczyć partii wokalnych, co w przypadku tego twórcy jest nowością. Dodatkowo pomysł, który zrodził się w jego głowie już w ubiegłym roku, nabrał realnych kształtów. Tak oto w życie wszedł projekt bezpośredniej współpracy Arnaldsa i jego słuchaczy.

Wielu z was miało wystarczająco dużo szczęścia, żeby móc wziąć udział w jednym z koncertów Ólafura Arnaldsa. Jeśli jednak nie byłeś świadkiem jego występów o specyficznej delikatnej aurze, Óli zaprasza teraz swoich fanów do udziału w jego procesie tworzenia nowych utworów. Czasem na trasie koncertowej wychodził na bis, ogłaszając, że nie ma już żadnych numerów, po czym oferował słuchaczom możliwość doświadczenia na własnej skórze procesu komponowania nowych dźwięków tu i teraz. Publiczność była zapraszana do rozwikłania zagadki, skąd taka muzyka w ogóle się bierze. Na polskich koncertach też mogliśmy tego doświadczyć. Siedzący przy fortepianie Ólafur ostrzegał jednak – nie ma gwarancji, że wynik tego eksperymentu będzie dobry.

W ten oto sposób zrodził się pomysł na występy, na których na scenie pojawia się tylko Ólafur i jego sprzęt. Żadnych smyczków. Z pomocą publiczności będzie improwizował i nagrywał nowe dźwięki. O swoim pomyśle opowiada na videoblogu:

Oto lista miejsc, gdzie będzie można usłyszeć Ólafura na żywo:
27/06 Ravenna Festival, Włochy
29/06 Koszyce, Słowacja
30/06 Bratysława, Słowacja
01/07 Traumzeit Festival w Duisburgu, Niemcy
02/07 Zelt Musik Festival we Freiburgu, Niemcy
03/07 wraz z Cat Power, Paryż, Francja
16,17,18/07 występy solowe, Nijmegen, Holandia
19/07 Londyn, Wielka Brytania
20,21,22/07 występy solowe, Boomtown Festival w Gent, Belgia
24,25/07 występy solowe, Berlin, Niemcy
28,29/07 Blue Balls Festival w Lucernie, Szwajcaria
15/09 MiTo Festival w Mediolanie, Włochy

Światło dzienne ujrzała również informacja, że oprócz utworów przygotowanych z myślą o nowej płycie, powstają także eksperymentalne kawałki, które pewnego dnia zostaną wydane pod szyldem Kiasmos. Jest to projekt, który powstał ze wspólnej fascynacji minimalistyczną eksperymentalną muzyką techno Ólafura i Janusa Rasmussena, który na co dzień udziela się w Bloodgroup i jest także znany jako Djór. Ostatnie dokonanie tego drugiego możecie usłyszeć tutaj:

Retro Stefson – Kimba (Djór Deep Kimba Remix) by Djór

Więcej informacji o solowych występach Ólafura
Kiasmos na gogoyoko

Written By
More from úlfurinn
Poświąteczna wyprzedaż w Record Records
Na oficjalnej stronie niezależnej islandzkiej wytwórni płytowej Record Records z siedzibą w...
Read More
Leave a comment