Hildur Guðnadóttir – wiolonczelistka z Islandii na koncercie w Poznaniu

Hildur

Pierwszy wrześniowy weekend możemy powitać w Poznaniu. Nie jedna osoba już wie, że stolica Wielkopolski jest miastem doznań, a tym razem organizatorzy przygotowali m. in. niebanalny mariaż elektroniki z klasycznym brzmieniem. W ramach Poz_Modern 2011 w Polsce pojawi się Fennesz i Lillevan, ale dla sympatyków muzyki islandzkiej deserem okaże się występ Hildur Guðnadóttir i BJ Nilsena.

Festiwal skupia się na pokazywaniu najbardziej intrygujących dokonań współczesnej muzycznej alternatywy i awangardy. Może jeszcze długą historią pochwalić się nie może, bo startuje po raz drugi, ale trzeba przyznać, że wygląda to dość imponująco. Do tego dodać należy niezwykłą aurę miejsca, w którym koncerty się odbywają i można rozkoszować się wielowątkowymi i niepokojącymi brzmieniami i obrazami.

Hildur Guðnadóttir jest islandzką wiolonczelistką. Współpracowała m. in. z wieloma islandzkimi artystami, Múm, Throbbing Gristle, czy w ostatnim roku z The Knife i Wildbirds & Peacedrums, ale jej talent poznać możemy również w solowym projekcie Lost in Hildursness. Ma na swoim koncie 2 trasy koncertowe po USA u boku Animal Collective jako członkini Storisvet Nix Noltes – wieloosobowego składu Islandczyków zajmujących się tradycyjną muzyką bułgarską oraz tanecznymi rytmami rodem z Grecji. Pod swoim nazwiskiem Hildur wydała dwa albumy – Mount A w 2007 roku i dwa lata później Without sinking. Artystka nie stroni od mikrofonu i aranżowania muzyki chóralnej, o czym można było się przekonać podczas koncertów Throbbing Gristle w Austrii i Londynie. Pracowała również dla Islandzkiego Teatru Narodowego, dla którego stworzyła muzykę do sztuki Sumardagur.

To nie pierwsze już spotkanie ze szwedzkim artystą BJ Nilsenem, który bawi się muzyką eksperymentalną od ponad 20 lat. Razem tworzyli delikatne i zachwycające dźwięki wiolonczeli z towarzyszeniem loopów, które wraz z towarzyszczeniem Stilluppsteypa zostały wydane w 2007 jako Second childhood.

Bilety są już w sprzedaży w cenie 45 zł do 25 sierpnia włącznie, 55 zł od 26 sierpnia. Znaleźć je można w kasie Centrum Kultury ZAMEK, poznańskim Centrum Informacji Miejskiej i na stronie bilety24

gogoyoko

Written By
More from úlfurinn
Muck in Cracow
2012 is a year, when I experienced three special gigs. I didn’t...
Read More
Leave a comment