ProjektPolska.is – stowarzyszenie młodych i ambitnych na Islandii.

Kilka tygodni temu na Islandii powstało stowarzyszenie ProjektPolska.is, które ma w założeniu promocję polskiej kultury na wyspie  i budowanie pozytywnego wizerunku emigranta. Młodzi i chcący działać ludzie pragną w atrakcyjny sposób zaprezentować niezwykłe bogactwo polskiej kultury możliwie największej grupie Islandczyków, a także promować barwną kulturę Islandii w naszym kraju.

Macierzystą grupą jest Projekt:Polska, która powstała w Warszawie w 2008 roku i dziś działa już w każdym większym mieście Polski oraz za jej granicami.

Fundacja Projekt: Polska, która jest pierwszym w Polsce liberalnym, interdyscyplinarnym Think – Do Tankiem.

„Projekt: Polska to platforma, która daje młodym ludziom szanse profesjonalnego, nie partyjnego, przygotowania do uczestnictwa w życiu publicznym. To również platforma, która da możliwość, pokoleniu profesjonalistów, którzy weszli w życie zawodowe po 1989 roku, do wykorzystywania swoich doświadczeń w sprawach społecznych i przekazywania swojej wiedzy ludziom młodym. Projekt: Polska chce gromadzić apartyjnych ekspertów pracujących w administracji publicznej i szkolnictwie wyższym. Projekt: Polska chce gromadzić liderów organizacji pozarządowych w taki sposób, aby głos sektora pozarządowego silniej przyczyniał się do zmian w kraju.”

Lampiony Wolności – wydarzenie, które zainaugurowało działalność islandzkiego stowarzyszenia, odbyło się  7 grudnia w centrum Reykjavíku. Zorganizowane z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka, przyciągnęło wiele osób, a sam burmistrz Jón Gnarr jako gość honorowy zapalił pierwszy lampion.

„Powołaliśmy Stowarzyszenie Projekt: Polska na Islandii, by budować nowy wizerunek Polski i Polaków. Chcemy pokazać to, co najlepsze w polskiej kulturze, sztuce i tradycji. Chcemy stać się ambasadorami nowoczesnej, młodej i dynamicznej Polski, która może stać się inspiracją także dla Islandczyków. Będziemy prezentować polską muzykę, filmy czy sztuki wizualne w Reykjaviku i innych miastach. Skupimy się na młodych artystach i najnowszych trendach, by nawiązać dialog z młodymi Islandczykami i islandzką kulturą. Przekonamy nieprzekonanych, że wiele nas łączy.” – wyjaśnia Miłosz Hodun, przewodniczący.

Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich, jeśli chcesz dołączyć – nie wahaj się!
Więcej informacji na Facebook’u ProjektPolska.is.

Poniżej film promujący stowarzyszenie:


More from dawid po prostu
Biophilia nominowana do Grammy 2013!
Wczoraj w Bridgestone Arena w Nashville zostały ogłoszone nominacje do prestiżowej nagrody...
Read More
Leave a comment