Islandia w konkursie Eurowizji 2013

Znany jest już tegoroczny reprezentant Islandii w 58. edycji konkursu piosenki Eurowizja, która odbędzie się w szwedzkim Malmö w maju. W krajowych eliminacjach spośród siedmiu wykonawców został wybrany Eyþór Ingi Gunnlaugsson z piosenką Ég á Líf. Konkurowali z nim Magni Ásgeirsson (Ekki Líta Undan), znany polskiej publiczności Svavar Knútur Kristinsson i Hreindís Ylva Garðarsdóttir Hólm (Lífið Snýst), Birgitta Haukdal (Meðal Andanna), Jógvan Hansen i Stefanía Svavarsdóttir (Til Þín), Haraldur Reynisson (Vinátta) oraz Unnur Eggertsdóttir (Ég Syng!). Ta ostatnia została wraz z Eyþórem Ingi wybrana finalistką przez kombinację głosów jury oraz widzów. W drugim etapie głosowania zgromadzeni przed odbiornikami bardziej kibicowali piosence Ég á Líf.

Eyþór Ingi Gunnlaugsson urodził się w 1989 roku. Można powiedzieć, że ze sceną jest za pan brat. Już od dzieciństwa brał udział w różnych przedsięwzięciach teatralnych, zarówno w szkole podstawowej, jak również w Leikfélag Akureyrar. Kiedy miał 15 lat, zyskał popularność dzięki roli w przedstawieniu Olíver! w Leikfélag Akureyrar, z którym wciąż jest związany. Poszczycić może się również rolą Jezusa w Jesus Christ Superstar. Prócz aktorstwa rozwijał się także na polu wokalnym – w 2007 zaczął osiągać sukcesy ze swoim zespołem Bubba, gdzie jest wokalistą i kompozytorem. Aktualnie Eyþór Ingi pracuje nad swoim debiutanckim solowym albumem, ale udziela się także w zespole TODmobile i Eldberg.

Podczas ostatniej edycji Islandię reprezentował Jónsi i Greta Salóme z Never forget i uplasowali się na miejscu 20 z 46 punktami. Ciekawostką może być fakt, że Greta Salóme miała swój wkład także w tegoroczny zwycięski utwór eliminacji krajowych. To jej zawdzięczamy partie skrzypcowe w Ég á Líf. Jak w tym roku poradzi sobie Islandia w konkursie Eurowizji w Malmö?

Written By
More from úlfurinn
Muzyczne nagrody Kraumur 2013 rozdane!
Nagrody Kraumur to muzyczne wyróżnienia dla najlepszych albumów muzycznych wydanych w Islandii...
Read More
Leave a comment