Islandzka Nagroda Optymizmu dla Ólafura Arnaldsa

Ólafur Arnalds

W miniony weekend muzyk Ólafur Arnalds otrzymał Islandzką Nagrodę Optymizmu Íslensku Bjartsýnisverðlaunin, która przyznawana jest corocznie artystom wspierającym optymistyczne podejście do życia poprzez swoją sztukę. Ceremonia wręczenia odbyła się w Muzeum Sztuki Kjarvalsstaðir, a statuetkę z aluminium wręczał swemu imiennikowi prezydent Ólafur Ragnar Grímsson. Kompozytor otrzymał również nagrodę pieniężną wysokości miliona koron islandzkich (ponad 30 tysięcy złotych).

Ólafur Arnalds w swoim przemówieniu dziękczynnym oznajmił, że nagroda pieniężna zostanie przeznaczona na wyposażenie oddziału pediatrii Szpitala Narodowego Landsspítali w Reykjavíku w instrumenty muzyczne. Chociaż muzyk ma dopiero 29 lat, jego życiorys jest całkiem bogaty w dokonania. Wydał dotąd pięć albumów, trzy pod własnym imieniem (Eulogy For Evolution z 2007, …And They Have Escaped The Weight Of Darkness z 2010 oraz For Now I Am Winter z 2013), dwa we współpracy z innymi twórcami, a prócz tego sześć krótszych wydawnictw. Ólafur skomponował także muzykę do czterech filmów pełnometrażowych – dwóch zagranicznych (o Another Happy Days OST wspominaliśmy) i dwóch islandzkich (Órói oraz Vonarstræti, który otrzymał nagrodę Edda za najlepszą muzykę). Arnalds jest również autorem oprawy muzycznej dwóch pierwszych sezonów brytyjskiego serialu Broadchurch, razem 16 odcinków, i pracuje aktualnie nad trzecią częścią. Za muzykę do pierwszego sezonu został uhonorowany renomowaną nagrodą BAFTA. Prócz tego jego muzykę usłyszeć można w kilku spektaklach tanecznych oraz dwóch filmach krótkometrażowych.

Dzieła Ólafura Arnaldsa są wykorzystywane w licznych filmach, produkcjach telewizyjnych oraz reklamach, jak chociażby w filmie Igrzyska Śmierci (The Hunger Games), reklamie Apple czy w telewizyjnym show So You Think You Can Dance, gdzie jego muzyka stanowi często podkład dla popisów tanecznych.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody Ólafur wykonał utwór Ljósið z płyty Found Songs wydanej w 2009 roku. Wraz z nim na scenie pojawili się Björk Óskarsdóttir na skrzypcach i Viktor Orri Árnason na altówce.

Nagroda Optymizmu Íslensku Bjartsýnisverðlaunin to nagroda kulturalna ustanowiona w 1981 roku przez Dananna Petera Brøste, stąd też znana była jako Bjartsýnisverðlaunin Brøstes do 1999 roku, kiedy to sponsoring przejęła huta aluminium w Straumsvík. W komisji przyznającej nagrodę zasiadają była prezydent Islandii Vigdís Finnbogadóttir, Þórunn Sigurðardóttir, Örnólfur Thorsson oraz Rannveig Rist.

Written By
More from úlfurinn
Morgunblaðið prezentuje teledyski roku
Rok 2013 został pożegnany. Wciąż macie czas by głosować na swoją ulubioną...
Read More
0 replies on “Islandzka Nagroda Optymizmu dla Ólafura Arnaldsa”