Paradís Sessions – niezwykłe muzyczne spotkania

Paradís Sessions – to projekt artystyczny, którego twórcy starają się uchwycić istotę występów na żywo, w ich najprostszej formie. Do solowych, specjalnych pojedynczych koncertów przed kamerą zapraszają islandzkich artystów, prezentujących bardzo różne muzyczne gatunki. Choć każda z sesji jest zupełnie inna od pozostałych, łączy je jedno – są akustyczne, artyści nie używają prądu i dodatkowych efektów. Będziemy Wam je wszystkie cyklicznie prezentować!

Zaczęło się w 2017 roku. W przestrzeni kawiarni Roasters w Reykjaviku. To właśnie tam odbyły się pierwsze koncerty na żywo i bez prądu. W atmosferze kawiarnianego gwaru, rozmów, dzwonienia łyżeczek muzyka brzmiała naturalnie. Tak właśnie zrodziła się idea dokumentowania naturalnych, prawdziwych, żywych występów. Dodatkową inspiracją była też islandzka natura. Chodziło o to, żeby zbliżyć się możliwie najbardziej do prawdziwego życia Reykjaviku i otaczającej go przestrzeni.

Twórcy Paradís Sessions z założenia odrzucili więc dążenie do perfekcji w jakości nagrań (och, jak ja to rozumiem!). Zapis występów realizowany jest za pomocą jednej kamery i mikrofonu. Bez wygładzeń, udoskonaleń. Chodzi o szczerość i oddanie surowego klimatu nagrania – w niemal reportażowym stylu. Wspólnie z zaproszonymi artystami Paradís Sessions przemierzają więc nie tylko ulice miasta, ale i jego okolice, zadając im pytanie – czym jest raj?

Na przestrzeni kilku lat sesji odbyło się całkiem sporo – w 2017 roku zagrało ośmiu artystów, rok później w Paradís Sessions uczestniczyło ich już dziesięciu. Tegoroczne plany są nie mniej ambitne. Pierwszą z artystek, zaproszonych do udziału w tegorocznych sesjach była Jelena Ćirić. Pochodząca z Serbii, a mieszkająca i tworząca w Reykjaviku kompozytorka, pianistka, wokalistka, singer-songwriterka.

W zimowej jeszcze aurze Paradís Sessions i Jelena udali się do latarni morskiej Grótta. W zupełnym odosobnieniu, bez towarzystwa innych ludzi, w pustej przestrzeni latarni, niemal na samym szczycie krętych schodów artystka zaśpiewała a capella pieśń Fig Tree.

https://www.paradissessions.is/
https://www.facebook.com/paradissessions/

Written By
More from Bartek Wilk
Húni – Húni
Although this is the end of the year, Icelandic artists worked at...
Read More
0 replies on “Paradís Sessions – niezwykłe muzyczne spotkania”