Svavar Knútur z Islandii na dwóch koncertach w Polsce!

Kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów odwiedzi nasz kraj. Svavar Knútur z Islandii wystąpi we wrześniu w Poznaniu (27.09) i Ostrzeszowie (28.09). Jeśli chcecie poznać tradycyjne pieśni tej magicznej wyspy, zajrzyjcie na jego koncert!

27.09.2011 – wtorek – Poznań – Meskalina (Stary Rynek 6, Arsenał) – godz. 20
28.09.2011 – środa – Ostrzeszów – Kawiarnia Baszta (ul. Zamkowa 6) – godz. 20

Halla Nordfjörd, ET Tumason, Snorri Helgason – ci islandzcy songwriterzy odwiedzili Polskę w ostatnich miesiącach. We wrześniu do naszego kraju na dwa występy przybędzie Svavar Knútur, kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów.
Artysta wykonuje autorskie utwory po angielsku i islandzku, akompaniując sobie na gitarze. To głównie spokojne, kameralne piosenki opowiadające o bólu, nadziei i radości. Svavar nurkuje w mętne wody ludzkiej kondycji.
Jeśli cenisz muzykę Nicka Drake’a, Willa Oldhama (Bonnie „Prince” Billy), Nicka Cave’a i Krisa Kristoffersona, polubisz też twórczość Svavara.

Artysta znany jest z grupy Hraun, z którą utworem „Astarsaga ur fjollunum” podbił międzynarodowy konkurs BBC World Service występując dla milionów widzów i słuchaczy na całym świecie. W dorobku Svavara są dwa solowe albumy „Kvöldvaka” (Pieśni przy ognisku) i „Amma – songs for my grandmother” (Amma – pieśni dla mojej babci). Płyty otrzymały entuzjastyczne recenzje w islandzkiej (ale też niemieckiej i brytyjskiej) prasie muzycznej.

Drugi z albumów „Amma – songs for my grandmother” jest hołdem dla islandzkich pieśni ludowych i tradycyjnych. Svavar zarejestrował materiał używając wyłącznie gitary, ukulele i fortepianu, aby przedstawić klasyczne utwory, doskonale znane na wyspie. Album został wielkim hitem na Islandii.

Płytę zarejestrowano w salonie Svavara, w centrum Reykiaviku, podczas koncertu dla znajomych i rodziny. – Akustyk, odpowiedzialny za nagłośnienie, siedział w kuchni i kontrolował dźwięk. Nastrój był niezapomniany – wspomina artysta – Była tam też moja babcia. Usiadła i słuchała starych, dobrze znanych piosenek, które zawsze chciała śpiewać dla wojska. Wszystkie utwory z tej płyty są dla mnie ważne i zajęły szczególne miejsce w moim sercu. Jeśli słuchasz uważnie tego albumu, rozpoznać dźwięk przejeżdżających za oknem samochodów lub skrzypiące krzesła. Ale myślę, że to wszystko sprawia, że album jest jeszcze bardziej swojski – dodaje Svavar

W Polsce tradycyjnych utworów islandzkich i autorskich kompozycji Svavara posłuchamy jesienią w Poznaniu i Ostrzeszowie. Na wyspie jego muzykę dziennikarze opisują się jako „pop trolli i folk fiordów”. We wrześniu, sprawdzimy, co kryje się za tymi określeniami.

Posłuchaj Svavara: www.myspace.com/mrknutur
Kontakt w Polsce: Mini Agencja Koncertowa „Borówka”: www.borowkamusic.pl

Written By
More from Bartek Wilk
Apparat Organ Quartet – Remixes
Dreamtrak, Robotaki, FM Belfast, Bloodgroup, Reptilicus i kilku innych artystów wzięło na...
Read More
Leave a comment