Historia udziału Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji (część 1)

Eurovision Song Contest: History of Iceland part 2

Konkurs Piosenki Eurowizji zna chyba każdy z Was. Jest emitowany w wielu krajach przez telewizje publiczne; w Polsce transmituje Telewizja Polska (TVP), w Islandii natomiast Ríkisútvarpið – Islandzka Telewizja Publiczna (RÚV). O ile Polska ma względnie krótki staż w udziale – bo od 1994 roku (kiedy to Edyta Górniak zdobyła drugie miejsce z piosenką „To Nie Ja”), o tyle Islandia już 8 lat wcześniej zadebiutowała w tym konkursie.
Zapraszam do artykułu opisującego historię udziału Islandii w Eurowizji napisanego przez Mateusza Brzęczka.

1986:
Islandia – małe wyspiarskie państwo wkroczyło w erę Eurowizji w roku 1986. Już od debiutu piosenka konkursowa była wybierana poprzez preselekcje. Pech, nie pech, przez pierwsze 3 lata bez powodzenia Islandczycy zajmowali miejsce szesnaste, ale mocno się starali. W latach 80′ był zakaz śpiewania na Eurowizji w języku innym niż narodowy, tak więc na pewno ich debiut wniósł wiele urozmaicenia w konkursie. Pierwszym zespołem islandzkim, jaki pojawił się w stawce ESC był zespół ICY z piosenką „Gleðibankinn” (Bank Szczęścia). W jego skład wchodzili m.in. Helga Möller i Eiríkur Hauksson (bardzo dobrze znany w świecie eurowizyjnym, nie raz reprezentował swój kraj, ale też i Norwegię, ostatni raz pojawił się w Helsinkach w Finlandii w roku 2007). W roku debiutu tylko 5 państw oceniło Islandię, najwyższe noty były z Hiszpanii [6 pkt] i Holandii [5 pkt]. Co dziwne tylko Szwecja przyznała Islandii 2 punkty, inne nordyckie państwa nie, za to Islandia odwdzięczyła się Szwecji i podarowała jej maksymalną notę.

1987:
Po dość słabym debiucie (patrząc na wynik) Islandia nie poddała się. Do 32. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w otwartym konkursie została wytypowana Halla Margrét Árnadóttir, która poleciała do Belgii, by reprezentować swój kraj z utworem „Hægt og Hljótt” (Wolno i Cicho). No i niestety pojawiła się powtórka z rozrywki, bowiem Islandia ponownie zajęła szesnaste miejsce, chociaż już z paroma punktami więcej. Tylko 5 państw zagłosowało na Islandię – były to: Norwegia [4 pkt]), Belgia [4 pkt], Hiszpania [4 pkt], Grecja [6 pkt] i – uwaga – Niemcy [10 pkt]. Rok 1987 był w miarę spokojny, a Grand Prix uzyskała Irlandia.

1988:
Dzięki Panu, który nazywa się Johny Logan, Eurowizja w roku 1988 powędrowała blisko Islandii – do Irlandii. Islandia wystąpiła z numerem pierwszym, otwierając cały konkurs. Ponownie piosenka została wybrana poprzez otwarte preselekcje, szczęśliwcem został zespół Beathoven, w skład którego wchodzili: Stefán Hilmarsson (który w latach 90′ był mocno związany z Eurowizją, w roku 1991 reprezentował Islandię, w latach 1992 i 1994 był autorem tekstów piosenek, a w roku 1999 w Izraelu śpiewał w chórku) oraz Sverrir Stormsker. Za piosenkę „Þú og Þeir (Sókrates)” (Ty i Oni (Sokrates)) Islandia zajęła miejsce szesnaste. Tylko, że w przeciwieństwie do roku poprzedniego z mniejszą ilością punktów, bowiem zdobyła ich jedynie 20. 6 państw z 21 zagłosowało na Islandię, odpowiednio: Szwecja [1 pkt], Holandia [4 pkt], Dania [4 pkt], Włochy [1 pkt], Francja [2 pkt] i Portugalia [aż 8 pkt]. Konkurs wygrała niepowtarzalna Celine Dion z utworem „Ne Partez Pas Sans Moi”.

1989:
Bardzo słynną Celine Dion pokochała nie tylko Europa, ale również cały świat. To dzięki Eurowizji stała się tak bardzo rozpoznawalna i sławna, a dzięki niej Szwajcaria po raz drugi miała zaszczyt organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji, który w roku 1989 odbył się w przepięknym szwajcarskim mieście Lozanna. Islandia w swoim czwartym starcie postawiła na bardzo młodego muzyka – Daníela Ágústa Haraldssona (wokalistę w projektach Nýdönsk, GusGus, Esja), który zaśpiewał utwór „Það Sem Enginn Sér„, a piosenka doczekała się również angielskiej wersji pt: „No one knows„, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nikt Nie Wie„. Islandia zdobyła ostatnie – 22. miejsce. Nikt nie przyznał ani jednego punktu. To był dosyć trudny okres, ale Islandia rok później się nie poddała i poleciała do Jugosławii do Zagrzebia.

1990:
Dzięki brawurowej, bardzo skocznej piosence „Rock Me„, która wygrała 33. edycję Eurowizji, ten niebywale europejski konkurs pojawił się na Bałkanach. Ponownie – jak rok wcześniej – aż 22 państwa miały swoich reprezentantów. Po wielkiej porażce Islandii został wylosowany numer 8 startowy i chyba naprawdę Islandia zaczęła się liczyć w konkursie. Reprezentantem został dość fajny duet: Grétar Örvarsson i Sigríður Beinteinsdóttir. Zaśpiewali oni utwór o nazwie: „Eitt Lag Enn” czyli „Jeszcze Jedna Piosenka„. Wywalczyli zaskakująco wysokie czwarte miejsce. Zdobyli aż 124 punkty i 17 spośród 22 państw dało punkty Islandii – odpowiednio: Hiszpania [4 pkt], Grecja [3 pkt], Belgia [aż 10 pkt!], Turcja [1 pkt], Luksemburg [8 pkt], Wielka Brytania [maksymalne 12 pkt], Norwegia [10 pkt], Izrael [8 pkt], Dania [10 pkt], Szwajcaria [7 pkt], Jugosławia [4 pkt], Portugalia [kolejne maksymalne 12], Irlandia [7 pkt], Szwecja [8 pkt], Włochy [3 pkt], Austria [10 pkt!] i Finlandia [7 pkt]. To był spory sukces tego malutkiego państwa, a konkurs wygrały Włochy i Toto Cotugno…

1991:
To był drugi triumf Włochów. Toto Cotugno wyśpiewał zwycięstwo, dzięki czemu kolejna edycja Eurowizji odbyła się w Studio 15 di Cinecitta w Rzymie. I po raz kolejny 22 państwa wysłały swoich reprezentantów do konkursu. Po zajęciu świetnego miejsca w roku 1990 Islandia postawiła ponownie na duet: Stefán & Eyfi z piosenką „Draumur Um Nínu” (Sen o Ninie). Cóż, po tak wspaniałym 4. miejscu czas nadszedł na dość średnie noty, ponieważ duet zajął tylko 15. miejsce z 26 punktami i co gorsza tylko 4 państwa przyznały jakiekolwiek punkty: Szwajcaria [4], Szwecja [10!], Niemcy [5] i Włochy [7]. Wiemy jedno – Islandia nie poddawała się, a edycję 1991 wygrała przecudowna szwedzka gwiazda Carola, która sprowadziła Eurowizję do Skandynawii do Szwecji.Część druga wkrótce…

 

 

More from paweł páll ævar

Nowa płyta Sigur Rós i trasa koncertowa 2012 tuż tuż…

Zespół Sigur Rós zakończył nagrywanie kolejnego albumu. Potwierdza to klawiszowiec zespołu, Kjartan...
Read More

Dodaj komentarz