Historia udziału Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji (część 1)

Eurovision Song Contest: History of Iceland part 2

Konkurs Piosenki Eurowizji zna chyba każdy z Was. Jest emitowany w wielu krajach przez telewizje publiczne; w Polsce transmituje Telewizja Polska (TVP), w Islandii natomiast Ríkisútvarpið – Islandzka Telewizja Publiczna (RÚV). O ile Polska ma względnie krótki staż w udziale – bo od 1994 roku (kiedy to Edyta Górniak zdobyła drugie miejsce z piosenką „To Nie Ja”), o tyle Islandia już 8 lat wcześniej zadebiutowała w tym konkursie.
Zapraszam do artykułu opisującego historię udziału Islandii w Eurowizji napisanego przez Mateusza Brzęczka.

1986:
Islandia – małe wyspiarskie państwo wkroczyło w erę Eurowizji w roku 1986. Już od debiutu piosenka konkursowa była wybierana poprzez preselekcje. Pech, nie pech, przez pierwsze 3 lata bez powodzenia Islandczycy zajmowali miejsce szesnaste, ale mocno się starali. W latach 80′ był zakaz śpiewania na Eurowizji w języku innym niż narodowy, tak więc na pewno ich debiut wniósł wiele urozmaicenia w konkursie. Pierwszym zespołem islandzkim, jaki pojawił się w stawce ESC był zespół ICY z piosenką „Gleðibankinn” (Bank Szczęścia). W jego skład wchodzili m.in. Helga Möller i Eiríkur Hauksson (bardzo dobrze znany w świecie eurowizyjnym, nie raz reprezentował swój kraj, ale też i Norwegię, ostatni raz pojawił się w Helsinkach w Finlandii w roku 2007). W roku debiutu tylko 5 państw oceniło Islandię, najwyższe noty były z Hiszpanii [6 pkt] i Holandii [5 pkt]. Co dziwne tylko Szwecja przyznała Islandii 2 punkty, inne nordyckie państwa nie, za to Islandia odwdzięczyła się Szwecji i podarowała jej maksymalną notę.

1987:
Po dość słabym debiucie (patrząc na wynik) Islandia nie poddała się. Do 32. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w otwartym konkursie została wytypowana Halla Margrét Árnadóttir, która poleciała do Belgii, by reprezentować swój kraj z utworem „Hægt og Hljótt” (Wolno i Cicho). No i niestety pojawiła się powtórka z rozrywki, bowiem Islandia ponownie zajęła szesnaste miejsce, chociaż już z paroma punktami więcej. Tylko 5 państw zagłosowało na Islandię – były to: Norwegia [4 pkt]), Belgia [4 pkt], Hiszpania [4 pkt], Grecja [6 pkt] i – uwaga – Niemcy [10 pkt]. Rok 1987 był w miarę spokojny, a Grand Prix uzyskała Irlandia.

1988:
Dzięki Panu, który nazywa się Johny Logan, Eurowizja w roku 1988 powędrowała blisko Islandii – do Irlandii. Islandia wystąpiła z numerem pierwszym, otwierając cały konkurs. Ponownie piosenka została wybrana poprzez otwarte preselekcje, szczęśliwcem został zespół Beathoven, w skład którego wchodzili: Stefán Hilmarsson (który w latach 90′ był mocno związany z Eurowizją, w roku 1991 reprezentował Islandię, w latach 1992 i 1994 był autorem tekstów piosenek, a w roku 1999 w Izraelu śpiewał w chórku) oraz Sverrir Stormsker. Za piosenkę „Þú og Þeir (Sókrates)” (Ty i Oni (Sokrates)) Islandia zajęła miejsce szesnaste. Tylko, że w przeciwieństwie do roku poprzedniego z mniejszą ilością punktów, bowiem zdobyła ich jedynie 20. 6 państw z 21 zagłosowało na Islandię, odpowiednio: Szwecja [1 pkt], Holandia [4 pkt], Dania [4 pkt], Włochy [1 pkt], Francja [2 pkt] i Portugalia [aż 8 pkt]. Konkurs wygrała niepowtarzalna Celine Dion z utworem „Ne Partez Pas Sans Moi”.

1989:
Bardzo słynną Celine Dion pokochała nie tylko Europa, ale również cały świat. To dzięki Eurowizji stała się tak bardzo rozpoznawalna i sławna, a dzięki niej Szwajcaria po raz drugi miała zaszczyt organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji, który w roku 1989 odbył się w przepięknym szwajcarskim mieście Lozanna. Islandia w swoim czwartym starcie postawiła na bardzo młodego muzyka – Daníela Ágústa Haraldssona (wokalistę w projektach Nýdönsk, GusGus, Esja), który zaśpiewał utwór „Það Sem Enginn Sér„, a piosenka doczekała się również angielskiej wersji pt: „No one knows„, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nikt Nie Wie„. Islandia zdobyła ostatnie – 22. miejsce. Nikt nie przyznał ani jednego punktu. To był dosyć trudny okres, ale Islandia rok później się nie poddała i poleciała do Jugosławii do Zagrzebia.

1990:
Dzięki brawurowej, bardzo skocznej piosence „Rock Me„, która wygrała 33. edycję Eurowizji, ten niebywale europejski konkurs pojawił się na Bałkanach. Ponownie – jak rok wcześniej – aż 22 państwa miały swoich reprezentantów. Po wielkiej porażce Islandii został wylosowany numer 8 startowy i chyba naprawdę Islandia zaczęła się liczyć w konkursie. Reprezentantem został dość fajny duet: Grétar Örvarsson i Sigríður Beinteinsdóttir. Zaśpiewali oni utwór o nazwie: „Eitt Lag Enn” czyli „Jeszcze Jedna Piosenka„. Wywalczyli zaskakująco wysokie czwarte miejsce. Zdobyli aż 124 punkty i 17 spośród 22 państw dało punkty Islandii – odpowiednio: Hiszpania [4 pkt], Grecja [3 pkt], Belgia [aż 10 pkt!], Turcja [1 pkt], Luksemburg [8 pkt], Wielka Brytania [maksymalne 12 pkt], Norwegia [10 pkt], Izrael [8 pkt], Dania [10 pkt], Szwajcaria [7 pkt], Jugosławia [4 pkt], Portugalia [kolejne maksymalne 12], Irlandia [7 pkt], Szwecja [8 pkt], Włochy [3 pkt], Austria [10 pkt!] i Finlandia [7 pkt]. To był spory sukces tego malutkiego państwa, a konkurs wygrały Włochy i Toto Cotugno…

1991:
To był drugi triumf Włochów. Toto Cotugno wyśpiewał zwycięstwo, dzięki czemu kolejna edycja Eurowizji odbyła się w Studio 15 di Cinecitta w Rzymie. I po raz kolejny 22 państwa wysłały swoich reprezentantów do konkursu. Po zajęciu świetnego miejsca w roku 1990 Islandia postawiła ponownie na duet: Stefán & Eyfi z piosenką „Draumur Um Nínu” (Sen o Ninie). Cóż, po tak wspaniałym 4. miejscu czas nadszedł na dość średnie noty, ponieważ duet zajął tylko 15. miejsce z 26 punktami i co gorsza tylko 4 państwa przyznały jakiekolwiek punkty: Szwajcaria [4], Szwecja [10!], Niemcy [5] i Włochy [7]. Wiemy jedno – Islandia nie poddawała się, a edycję 1991 wygrała przecudowna szwedzka gwiazda Carola, która sprowadziła Eurowizję do Skandynawii do Szwecji.Część druga wkrótce…

 

 

More from paweł páll ævar
Nominacje do Iceland Music Award ogłoszone
Ogłoszono nominacje siedemnastej edycji islandzkiej nagrody muzycznej! Wśród nominowanych możemy znaleźć zarówno...
Read More
Leave a comment