Poznajcie 1860

Przygoda zespołu o nazwie 1860 zaczęła się niewinnie. Óttar G. Birgisson i Hlynur Júni Hallgrímsson grali razem w rockowej kapeli The Telepathetics. Wpadli na pomysł założenia kolejnego projektu, tym razem folkowego. Miał być niewielki – przecież poboczny. Los chciał, że wszystko zaczęło się pomyślnie układać i nabierać tempa, aż ostatecznie 1860 uzyskał własny wyjątkowy kształt i zdaje się, że przerósł nieco The Telepathetics. Aktualnie zespół liczy sobie oficjalnie pięciu członków – Andri Bjartur Jakobsson na perkusji, Gunnar Jónsson na basie i wokalu, Jóhann Rúnar Þorgeirsson na gitarze elektrycznej, Hlynur Júni Hallgrímsson na wokalu i mandolinie oraz Óttar G. Birgisson – gitara akustyczna i wokal. Bywają nazywani Fleet Foxes Islandii.

You can read this article in English here!

Mam zwyczaj dzielenia muzyki na tę, która raz usłyszana pozostanie gdzieś pod czaszką i będzie niespodziewanie wyskakiwać i tę, która przepadnie natychmiast w czeluściach nadmiernej ilości dźwięków. 1860 zdecydowanie zalicza się do pierwszej grupy. Trzeba przyznać, że ich muzyka potrafi bardzo szybko wpaść w ucho. Zespół pochodzi z Reykjavíku i zaczynał jako trio. Może jeszcze nie przewrócił świata do góry nogami, ale ze swoimi harmoniami wokalnymi, chwytliwymi melodiami i refrenami proszącymi się o nucenie, panowie mają do tego wszelkie predyspozycje. Na swoim debiutanckim albumie Sagan, wydanym w 2011 roku, trzymają się folkowych korzeni, ale nie boją się poszerzać muzycznych horyzontów o elementy popowe czy indie rockowe. Zdecydowanie na plus zaliczyć im można instrumentarium, jakim się posługują. Przez kilkadziesiąt minut koncertu nie byłam w stanie pozbyć się myśli, że dawno już nie widziałam na scenie muzyka z mandoliną! Wśród swoich inspiracji wymieniają m.in. The Tallest Man on Earth, Fleetwood Mac, Toma Waitsa czy Belle & Sebastian.

Nadchodzące dużymi krokami drugie wydawnictwo jest promowane przez singiel Go Forth, który ukazał się w ubiegłym roku w maju. Zaś na początku marca bieżącego roku na antenie islandzkiej rozgłośni Rás2 miał premierę utwór z nowej płyty zatytułowany Fathers Farm, w którym gościnnie występuje Gunnar Már Jakobsson z Árstíðir – nagranie obejrzeć można na stronie radia. Druga płyta w dorobku 1860 ukaże się już wkrótce!

Oficjalna strona zespołu:

www.1860.is

Written By
More from úlfurinn
Teledysk do Fool’s Mate Biggiego Hilmarsa
6 marca przez Reykjavík przetoczyła się historyczna śnieżyca. Tego dnia został wystosowany...
Read More
Leave a comment