Wystawa „Varúð” – Lilja & Inga Birgisdóttir.

Od 31 października w galerii Listamenn w Reykjavíku można podziwiać niezwykłą wystawę prac sióstr Jónsiego – Lilji i Ingi. Obie panie są odpowiedzialne za przepiękny artwork ostatniego albumu Sigur Rós – okładka Valtari przedstawia statek unoszący się nad oceanem. Było to pierwsze skojarzanie sióstr, gdy po raz pierwszy usłyszały nowy material.  Większośc zdjęć powstało na wybrzeżu maleńkiej wyspy Grótta.

„Chciałyśmy, aby było to ponadczasowe i niespecjalnie związane z konkretną lokalizacją – wszędzie, wszędzie i nigdzie” – wyjaśnia Lilja.

„Czasem, kiedy pracujesz nad okładką lub wizualizacją, powstaje wiele pomysłów, z których wybierane są te najodpowiedniejsze. Ta wystawa to idealna okazja, aby zaprezentować cały ten proces, który doprowadził do powstania okładki.”

Lilja stworzyła dwa wideoklipy dla Sigur Rós – tak zwane „moving art” do Ekki múk oraz niepokojącą animację do Varúð – jeden z projektów Valtari Mystery Film Experiment. Inga projektowała artwork albumów múm, Sóley, Sin Fang czy solowej płyty Jónsiego.

Tyle tytułem wstępu.

O wystawie dowiedziałem się przez przypadek, mimo, iż ma miejsce jakieś dwieście metrów od mojego domu. Kilkuminutowy spacer i już jestem na miejscu. Maleńka galeria widoczna już z daleka, na wejściu wita gościa głośnymi dźwiękami, których statki używają do komunikacji na oceanie.
Sam ocean jest z pewnością główną inspiracją i motywem przewodnim wystawy, która składa się z projekcji wspomnianych wcześniej wideoklipów, obrazów, fotografii i wiersza słynnego poety Sjóna. Obrazy można zakupić, ceny wahają się od 500zł do 2500zł.

Wystawa  potrwa do 17 listopada, wstęp bezpłatny. POLECAMY!!!

More from dawid po prostu
Bękarty Björk – posłuchaj przedpremierowo!
Projekt Biophilia powstał przy współpracy artystki z naukowcami, twórcami aplikacji,    wynalazcami,...
Read More
Leave a comment