Poznajcie Epic Rain

Islandzka scena muzyczna ma wiele twarzy. Jednak wśród różnorakich brzmień i muzycznych nurtów pojawiają się artyści, którzy nie obawiają się łączenia kompletnie odmiennych muzycznych gatunków. Jedną z takich grup jest Epic Rain. Ich korzenie sięgają hip-hopu, ale przez lata wspólnego grania poszerzyli horyzonty o inne, nietypowe gatunki muzyczne – cabaret, dark folk, country czy blues. Z mieszanki tych stylów powstało coś zupełnie wyjątkowego.

O Epic Rain jeszcze nie pisaliśmy, czas więc nadrobić zaległości, bo grupa ma już na swoim koncie sporo produkcji, a styl jaki prezentują jest unikalny. Od razu zaznaczam, że klimat który tworzą jest bardzo specyficzny i… nie każdemu przypadnie do gustu. Ale przejdźmy do konkretów. Jóhannes Birgir Pálmason, Stefán Ólafsson, Bragi Eiríkur Jóhannsson, Guðmundur Helgi Rósuson i Daði Már Jensen to muzyczni performerzy, którzy wielką wagę przywiązują do tekstów. Ich utwory to opowieści. Może dlatego swoją działalność rozpoczęli właśnie od hip-hopu. Rozbudowana warstwa liryczna potrzebowała jednak bogatszego brzmienia. Epic Rain poszerzyli więc pole swoich muzycznych zainteresowań mieszając z hip-hopem dość nietypowe gatunki jak cabaret, country czy blues. Współpracowali też z wieloma artystami reprezentującymi właściwie całe spektrum islandzkiej muzyki od wspomnianego już hip-hopu, przez rock, aż po muzykę symfoniczną. Wszystko to słychać w ich utworach. Niezwykle klimatyczne, charakterystyczne wokale wiodą prym, a towarzyszące im muzyczne podkłady swoją strukturą przypominają momentami songwriterskie, a innym razem bardziej trip-hopowe produkcje. Nie znajdziecie w nich jednak sztucznych brzmień, w większości usłyszycie surowe, żywe instrumenty – kontrabas, gitarę, perkusję, smyczki, akordeon. I wcale nie będą to krótkie loopy, wręcz przeciwnie – rozbudowane partie instrumentalne. Poza rymowaniem Epic Rain sięgają też śmiało po melodyjne refreny. Wspierają ich w tym zapraszani do współpracy artyści, jak choćby Elin Ey udzielająca się wokalnie w utworach z albumu Elegy, wydanego w 2012 roku.

Epic Rain bardzo trudno zaszufladkować. Dark hip-hop – określenie często używane wobec ich muzyki wydaje się zbyt wąskie. O wiele więcej w ich twórczości odniesień i nawiązań do innych gatunków muzycznych. Warto poznać grupę, która w wyjątkowy sposób potrafi połączyć fascynację muzyką francuską z mrocznym brzmieniem country dalekiego Południa USA, a wszystko w formie hip-hopowych utworów nagrywanych na Islandii.

Epic Rain tworzą:
Jóhannes Pálmason – teksty, wokale i aranżacja,
Bragi Jóhannsson – wokale i gitary slide,
Stefán Ólafsson – fortepian, organy, akordeon i DJ,
Daði Már Jensen – gitara klasyczna i banjo,
Gumundur Rósuson – gitara akustyczna i elektryczna.

Dyskografia:

A MURDER OF CROWS EP

1. Breaking the chain – 03:31    
2. Casting shadows – 02:46    
3. Realness of a fiction – 03:02
4. Bird without feathers – 03:54
5. Tired feet – 03:01
6. Beacon – 04:01ELEGY
1. Vanishing Moon 04:01
2. Single Bed 03:16
3. Shoveling Coals 04:36
4. Coffee Stained Pages 03:41
5. Life Savings 03:09
6. Oil Change 04:19
7. Wallflower 03:20
8. Old fashioned 03:21
9. Candy Cane 02:57
10. Dry Land 04:39


Campfire Rumours
Epic Rain & Beatmakin Troopa

1. Lays Of Sorrow – 4:40     
2. Dirt Road – 3:28     
3. Humming Of Bees – 2:32     
4. After Midnight – 3:01     
5. As Long As – 4:20     
6. Slow Moving Train – 3:34
7. Ghost From The Past – 3:50
8. Circles – 3:10
9. What Could Have Been – 4:03
10. Traffic – 4:58     
11. Lungs Full Of Water – 3:39
12. Opposite Way – 4:17
13. Puddles In The Alley – 3:50
14. Endless Nights – 3:44

Epic Rain w Internecie:

http://epicrain1.bandcamp.com/
http://www.facebook.com/epicrainmusic‎

Written By
More from Bartek Wilk
Christian Löffler i Janus Rasmussen na dwóch koncertach w Polsce!
Już tylko kilka dni pozostało do polskich koncertów Christiana Löfflera i Janusa...
Read More
Leave a comment