Sóley i Óbo – niezwykli artyści na czterech koncertach w Polsce

„Ask The Deep Tour” to trasa promująca najnowszy album Sóley. Premiera tego drugiego w dyskografii krążka odbyła się w ubiegły piątek. W ramach trasy Sóley odwiedziła już Japonię, a dziś rozpoczyna europejską część koncertów. Zagra m.in. w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i oczywiście w Polsce. W naszym kraju artystka jest bardzo lubiana i zawsze spotyka się z niezwykle entuzjastycznym przyjmowęciem. Podczas koncertów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu Sóley Stefánsdóttir towarzyszyć będzie Óbo, który całkiem niedawno wydał swój debiutancki album.

Jej płytowy debiut „We Sink” okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś jej największy przebój „Pretty Face” ma w serwisie Youtube już niemal 20 milionów odsłuchań! Twórczość Sóley porównuje się do dokonań jej rodaków z Múm i Sigur Ros, ale także piosenek Kate Bush, Lykke Li czy CocoRosie. Islandka pewnie podąża jednak własną artystyczną ścieżką.

Soley_plakatAbsolwentka Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji w ubiegłym roku wydała przepiękny album z pianistycznymi impresjami „Krómantík”, który – pomimo niekomercyjnego charakteru – przyjęto nadspodziewanie ciepło. Zeszły rok był dla niej ważny także na prywatnym gruncie – Sóley Stefánsdóttir została szczęśliwą mamą. Po niedługiej przerwie wróciła jednak do studia, by nagrać nowy zestaw magicznych piosenek. O albumie „We Sink” pisano: „brzmi jak sen, równocześnie słodki i dziwaczny“ zaś jej nowy krążek to przepiękna kontynuacja tej onirycznej przygody. Islandka tłumaczy, że płyta „Ask The Deep” to osobista i poetycka muzyczna podróż. „Trzeba zmierzyć się ze swoją baśnią” – śpiewa w jednej z piosenek.

Dbałość o kompozycję, oryginalny głos i misterne aranże sprawiają, że piosenki Islandki są niezwykle bogate i dojrzałe, a równocześnie urokliwie liryczne i chwytliwe. To baśniowe, momentami mroczne, czasem surrealistyczne, zawsze przepiękne i intymne muzyczne pejzaże.

21.05 Warszawa, Basen,
wydarzenie na FB,
22.05 Katowice, Kinoteatr „Rialto”,
23.05 Poznań, Eskulap,
24.05 Wrocław, Eter

Polskie koncerty utalentowanej islandzkiej wokalistki otwierać będzie Óbó – projekt Ólafura Björna Ólafssona, muzyka znanego z występów z Sigur Rós czy Jónsim. Ten miłośnik rowerowych wycieczek dookoła Reykjaviku, szkolny kolega Kjartana z Sigur Rós, równie dobrze czuje się za pianinem, perkusją czy przy mikrofonie. Niedawno dla Morr Music wydał swój debiutancki album „Innhverfi”, zbiór melancholijnych kompozycji inspirowanych w równej mierze nowym folkiem i post-rockiem, co filmowymi soundtrackami oraz współczesną klasyką. Ólafur sam ma zresztą na koncie doświadczenia w tworzeniu muzyki filmowej jako autor soundtracków do islandzkich produkcji „The Good Heart” i „Steypa”. W ostatnich latach muzyk zdobywał też sceniczne doświadczenie jako stały członek koncertowych składów Sigur Rós i Jónsiego. W Polsce Óbó zagra z zespołem – Ólafurowi towarzyszyć będą: wiolonczelistka Kristín Thora Haraldsdottir oraz gitarzysta Róbert Sturla Reynisson, znany ze współpracy z múm.

Tego niezwykłego składu u boku Sóley posłuchać będziemy mogli aż czterokrotnie: 21 maja w warszawskim „Basenie”, dzień później w „Rialto” w Katowicach, 23 maja w poznańskim klubie Eskulap, a na koniec – 24 maja w „Eterze” we Wrocławiu. Bilety w sprzedaży za pośrednictwem: Ticketpro, Eventim oraz Biletomat.pl. W Katowicach do nabycia także w kasach „Rialto”.

Koniecznie śledźcie naszą stronę, już wkrótce będziemy mieć dla Was wyjątkowy konkurs z wyjątkowymi nagrodami. Oczywiście związanymi z Sóley i Óbó!

Written By
More from Bartek Wilk
Halla Nordfjörd w czerwcu w Polsce!
Halla odwiedzi tym razem sześć polskich miast. Tych, którzy już byli na...
Read More
0 replies on “Sóley i Óbo – niezwykli artyści na czterech koncertach w Polsce”