Garść muzycznych newsów

Garść muzycznych newsów z islandzkiego świata. Podczas gdy Polsce trwała wielka majówka islandzcy artyści nie odpoczywali. Co działo się w ciągu ostatnich dni i tygodni? Przyjrzymy się kilku tematom i wydarzeniom, które miały miejsce na przełomie kwietnia i maja…

Na pierwszy ogień utwór „Varúð” Sigur Rós. Premiera najnowszego wydawnictwa grupy już za 3 tygodnie, tymczasem światło dzienne ujrzał drugi utwór promujący tę płytę. Radio BBC zaprezentowało „Varúð„. Utwór zbiera rewelacyjne recenzje i trudno się dziwić. To wspaniałe dzieło, w którym usłyszeć można wszystko to, co w Sigur Rós najlepsze. Jest delikatna melodia, historia i narastające napięcie, a całości dopełnia wpadający w ucho refren, z majestatycznym towarzyszeniem chóru. Mimo obaw co do całości materiału z nowej płyty, fani zespołu na pewno pokochają Varúð i nie wyobrażam sobie, żeby mogło go zabraknąć podczas wrześniowych koncertów w Polsce.

Najlepsze i największe źródło informacji o muzyce islandzkiej czyli icelandmusic.is opublikował wywiad z Sin Fang. W maju to właśnie ten artysta jest bohaterem działu 'In the Spotlight’. Sindri opowiada o tym, skąd wziął się pomysł na jego słynną brodę, wspomina trasy koncertowe z Sóley, zdradza z kim współpracują członkowie Seabear… Wywiad znajdziecie tutaj.

A w poprzednim wydaniu 'In the Spotlight’ Lovisa z Lay Low opowiadała o swojej trasie z Of Monsters And Men, nowym singlu i pracy nad albumem, a także o występie na duńskim festiwalu SPOT. Wywiad w całości przeczytacie tutaj.

Wciąż jeszcze możecie pobrać darmowy singiel Lay Low – 'The Backbone’. Wystarczy kliknąć poniżej.

A skoro już jesteśmy przy icelandmusic.is to warto zajrzeć do działu „Gigs abroad”. Redakcja IMX stale aktualizuje dział zagranicznych koncertów islandzkich artystów. Jak sami zobaczycie lista jest dość imponująca, a wśród nich – co cieszy najbardziej – sporo polskich występów.

Pamiętacie człowieka, ukrywającego się pod pseudonimiem Futuregrapher? Dał się poznać ze współpracy z Samaris. Teraz obejrzeć możecie klip firmowany przez duet Futuregrapher & Gallery Six – Deep Blue. Klip wyreżyserował Mummi (Guðmann Þór Bjargmundsson). Pełna wersja klipu zostanie pokazana na Extreme Chill festival 2012.

Przez cały maj swoje pierwsze urodziny świętuje Icelandic Cinema Online – największy zbiór islandzkiego kina dostępny w Internecie. Portal przygotował rabaty cenowe, więc jest szansa na obejrzenie większej ilości produkcji za mniejsze pieniądze. Oczywiście poza tym pozostają stałe punkty programu – piątkowe filmy, muzyczne video itd. O ICO pisaliśmy już kilkakrotnie, ale jeśli nie zaglądaliście tam jeszcze, to koniecznie musicie to nadrobić. http://www.icelandiccinema.com/

Ale żeby tego było mało, to… Jeśli ktoś z Was przypomina sobie powstały w Polsce klip grupy Ferja, którego reżyserem jest Haukur M. (brat wokalisty Ferja), to teraz na ICO możecie obejrzeć inną, 14-minutową produkcję Haukura „Mission to Mars”.

Poprzez Indiegogo reżyser zbiera pieniądze na realizację swojego kolejnego filmu – jeśli chcecie i możecie wesprzeć Haukura, to wejdźcie tutaj.

Na koniec jeszcze jeden news – a właściwie odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, które przysyłacie do naszej Redakcji.
Otóż, jak udało się nam dowiedzieć, wytwórnia Morr Music, dla której nagrywa Sóley finalizuje umowę licencyjną dotyczącą dystrybucji płyt tej artystki w naszym kraju. Także pewnie niebawem doczekacie się płyt Sóley w polskich sklepach. Nie jest wykluczone, że w związku z tym w naszym kraju pojawi się też sama Sóley. Póki co możecie ją zobaczyć na koncertach u naszych południowych sąsiadów – ale o tym więcej niebawem.

Written By
More from Bartek Wilk
FURA – rozmowa z Björt Sigfinnsdóttir
Fura to projekt, który powstał w 2012 roku w małym rybackim miasteczku...
Read More
Leave a comment