IS(not) – pięcioro polskich fotografów, pięcioro islandzkich pisarzy i jedna wyspa

W najbliższy wtorek, 15 lutego, o godz. 18, odbędzie się wernisaż wystawy „IS(not)” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Będzie ją można oglądać do 13 marca, po czym zostanie przeniesiona do Bielska-Białej i Warszawy.

Wystawa ta jest wynikiem zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu „Islandzkie opowieści”. Jest to opowieść o dotkniętym kryzysem społeczeństwie ukazana na tle magicznego krajobrazu i tradycyjnych zajęć i opowiedziana językiem współczesnej fotografii. Pięcioro polskich fotografów dokumentalistów (Jan Brykczyński, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss) wraz z islandzkimi pisarzami i poetami (Huldar Breiðfjörð, Sindri Freysson, Kristín Heiða Kristinsdóttir, Hermann Stefánsson oraz Sigurbjörg Þrastardóttir) stworzyło historie charakterystyczne dla współczesnej Islandii poprzez indywidualne przedstawienie losów jej mieszkańców.

Dzień później (16 lutego) o tej samej porze będzie miało miejsce spotkanie z autorami (Adamem Pańczukiem, Rafałem Milachem i autorką wydawnictwa towarzyszącego tej wystawie – Anną Nałęcką). W formie slajdów zaprezentują jeszcze więcej fotografii wykonanych w Islandii, jak również podzielą się swoimi doświadczeniami we współpracy z islandzkimi pisarzami i poetami.

Foto: Agnieszka Rayss

Sputnik Photos jest międzynarodowym kolektywem założonym przez fotografów dokumentalistów z Centralnej i Wschodniej Europy. W swoich projektach śledzą oni i portretują prawidziwe życie Europy, tak dobrze nam znane i bliskie.

Projekt “Islandzkie opowieści” jest objęty patronatem Konsulatu Generalnego RP w Reykjavíku.

Kurator wystawy: Andrzej Kramarz
Koordynacja: Marzena Michałek
Organizator: Sputnik Photos


Sputnik Photos
Projekt Islandzkie Opowieści

Written By
More from úlfurinn
PREMIERA: Seint – The World Is Not Enough
SEINT to solowy elektroniczny projekt prowadzony od 2014 roku przez Josepha Cosmo...
Read More
Leave a comment