Ólafur Arnalds – trzy magiczne koncerty

Mieliście już okazję przeczytać osobistą relację Łukasza, napisaną dzień po katowickim koncercie Ólafura. Teraz oddajemy Wam relację z całej mini-trasy koncertowej artysty. Może byliście na którymś z tych występów i będziecie chcieli jeszcze raz poczuć klimat muzyki, a może po prostu czytając relacje Arletty, Justyny i Pawła uwierzycie w magię muzyki Ólafura Arnaldsa (i towarzyszącego mu podczas jednego z występów Nilsa Frahma). Katowice, Poznań, Wrocław… Mamy relację ze wszystkich tych koncertów!

Katowice – relacja Justyny

Muzykę Arnaldsa lubię określać jako bańki mydlane schowane w szkatułce. W czasie wykonania na żywo szkatułka się otwiera i wylatują z niej bańki, ale żeby były wciąż piękne, nie można ich dotknąć, a tym samym zniszczyć. Tak więc nie wolno zakłócić tej atmosfery migawką aparatu, stuknięciem butelki o podłogę czy sykiem nalewanego piwa. Bańki muszą być nietknięte. Muzyka musi wybrzmieć do ostatniego dźwięku, by mogła podnieść się wrzawa oklasków – tutaj więcej.

Poznań – gościnna relacja Arletty ze strony Dobre Bo Duńskie!

Nie zabrakło podczas koncertu w Poznaniu kompozycji „Poland”. Olafur zdradził, że napisał ten utwór właśnie w Poznaniu, ostatnim razem kiedy koncertował w Polsce. Opowiedział nam też o tamtej trasie. O tym, jak muzycy mieli podróżować z miasta do miasta nocą i spać w busie, jednak polskie drogi skutecznie im to uniemożliwiły. I o tym, że skoro nie mogli spać… – więcej tutaj.

Wrocław – relacja Pawła

Przywitał się z nami. Na dzień dobry, a raczej na dobry wieczór wpadł mu kabel od komputera do kieliszka czerwonego wina, które sączył. Najpierw nie wiedział, co zrobić, później zasłonił usta, lekko zdziwiony. Po chwili ciszy powiedział “Shit”, przez co całą salę wypełnił gromki śmiech. W końcu Óli powiedział, co się stało i pokazał wspomniany kieliszek. Sala znów wybuchła śmiechem. Wyjął kabel, po czym zaczął koncert..prośbą do nas. Prosił, abyśmy zaśpiewali dla niego jeden dźwięk. Chce zrobić jeden eksperyment więcej tutaj.

Foto: Kasia Klimek (z koncertu w Katowicach)

Tutaj znajdziecie jeszcze jedną – publikowaną już u nas – relację z katowickiego koncertu. Jej autorem jest Łukasz.

Written By
More from Bartek Wilk
O filozofii, Paryżu, filmie i problemach z określeniem czasu – rozmowa z Jarą
Kilka miesięcy temu, tuż po premierze singla Hope rozmawiałem z Jarą o...
Read More
Leave a comment