Polskie premiery islandzkich albumów!

Na polskim rynku ukazały się nowe albumy islandzkich artystów. Swoje premiery miały płyty Sóley i najnowsza kompilacja 15 utworów Múm, nagranych w latach 1998-2000, które trafiały na demówki, limitowane edycje lub na drugie strony winyli. Albumy ukazały się w Polsce dzięki Isound Labels, a muzykaislandzka.pl jest współpatronem tych wydawnictw!

Od wielu miesięcy odbieraliśmy mejle z pytaniami o dostępność płyt Sóley i Sin Fang w naszym kraju. I w końcu mamy dla Was dobre wieści. Albumy Sóley można już kupić w polskich sklepach muzycznych, podobnie jak najnowsze wydawnictwo Múm, a niebawem pojawi się też nowy album Sin Fang! Wszystko dzięki Isound Labels, który odpowiadał za sukcesy w Polsce takich wykonawców jak Franz Ferdinand, Skalpel, Mouse On Mars, Tortoise, Roisin Murphy, The Cinematic Orchestra, Mogwai, Mum, Sigur Rós, Fever Ray i wielu wielu innych. Do katalogu poznańskiego Isound Labels dołączają teraz artyści nagrywający dla Morr Music.

Sóley nazywana jest czasem Jónsim w spódnicy. Jej pierwszy longplay zatytułowany „We sink” trafnie opisuje nasza recenzja: „Debiut artystki jest liryczny, senny i mroczny. Raz kojący, a raz, niepokojący, złowieszczy. Aranżacyjnie oszczędny w środkach, a jednocześnie bogaty brzmieniowo, stworzony z rzadko spotykanym wyczuciem i wrażliwością”. To album, który wciąż zajmuje pierwsze miejsce na liście najczęściej odsłuchiwanych albumów na gogoyoko.com, a w naszym podsumowaniu 2011 roku zajął 2 miejsce.

„Half Dreams” to z kolei najnowszy album Sin Fang, czyli Sindriego Sindri Már Sigfússona. To jedna z czołowych postaci islandzkiej sceny muzycznej. Sindri to twórca Seabear, zespołu który z solowego projektu rozrósł się do wieloosobowego kolektywu. Artysta wciąż jednak odczuwa potrzebę samodzielnej realizacji, dlatego też nagrywa autorskie albumy jako Sin Fang (już bez dodatku Bous). Skąd taki pseudonim? Sindri tłumaczy, że nie chciał, aby jego artystyczny pseudonim oznaczał cokolwiek, dlatego pomieszał litery swojego prawdziwego imienia i nazwiska – SINdri mAr siGFússoN. Utwory z „Half Dreams” okupują najwyższe miejsca wśród najczęściej odtwarzanych piosenek na gogoyoko.com.

Na koniec coś równie wyjątkowego – Múm “Early Birds”. 15 utworów nagranych w latach 1998-2000, które trafiały na demówki, limitowane edycje lub na drugie strony vinyli. „Album „Early birds” jest wyraźnie podzielony na dwie części. Pierwsza część wypełniona jest utworami, które cechuje przede wszystkim zabawa dźwiękiem, eksperymentowanie z różnymi gatunkami muzycznymi i pastiż. Natomiast druga część jest bardziej wyciszona, minimalistyczna, budowana z zaledwie kilku analogowych zapętlonych warstw dźwiękowych. Finałem albumu jest 10-cio minutowy utwór będący zapisem głównie nagrań naturalnych dźwięków otoczenia oprawionych różnymi dodatkami, który w późniejszym czasie ewoluował i w znacznie odmienionej formie, pod tytułem “Ballad Of The Broken String”, znalazł się na debiutanckim krążku Múm “Yesterday Was Dramatic – Today Is OK” (z naszej recenzji albumu, którą znajdziecie tutaj).

Bardzo miło nam poinformować, że muzykaislandzka.pl jest współpatronem polskich edycji tych albumów!!

Zapraszamy na stronę Isound Labels i na ich facebooka!


Written By
More from Bartek Wilk
Islandzka scena muzyczna wg Matthew Eismana
Jego zdjęcia publikowały takie magazyny, jak The New York Times, Rolling Stone,...
Read More
Leave a comment